В ОФИСА

Практични съвети за професионалисти

5 смахнати начина да мислим за парите

Пари

Как печелим и управляваме парите си е не само е една от най- емоционалните теми в сегашното общество, но такава която едвам се засяга в училищата и дори вкъщи.

Не е чудно тогава, че имаме не само ниска финансова култура, но и избягваме да мислим за ежедневния или месечен бюджет.

Тъй като парите привличат още пари, колкото по- рано имаш пари, от толкова по- малко имаш нужда заради лихвите и инвестициите, които може да направиш. Особено ако моментът за другите е лош и им се налага да продават.

Например, покупката на жилище е едно от най- важните решения, а да имате възможност да я направите когато ще е най- изгодно за вас, може да има отражение на цялостното ви благополучие през годините.

Това правило помага и при избор на професия след университета. След като имаш пари, може да се отдадеш на артистична кариера, но много по- трудно е обратното.

Колко часа струва?

Понеже съм малко странна понякога когато обмислям дали да си купя нещо, се замислям дали си заслужава като обръщам цените в това колко време ще ми трябва да го заработя. Пробвайте!

Бихте ли дали шест часа от времето си за тези обувки? Бихте ли работили половин месец за това таблетче? Бихте ли жертвали три дни, за да се насладите на тази споделена вечеря?

Понякога дори на външен човек да звучи абсурдно отговорът е да, разбира се; но понякога отговорът е кристално ясно не. Промяната на перспективата обаче помага да си изясним положението.

Това вече не е вещ срещу банкнота, а вещ срещу времето, през което сте спорили за някой проект или през което сте решавали наложаща задача, въпреки че е било по- лесно да му теглите една майна и да отидете да си вземете кафе. Е, заслужава ли си?

Парите отиват където отива времето

Често неразумно харчим пари за вълнуващи и луксозни вещи, които може би ни карат да изглеждаме по- успели (отколкото сме). Но за да живеем добър живот, най- добро предписание е да отделяме повече средства за нещата, където прекарваме времето си.

Столът, където работим часове наред, най- добре да е ергономичен и качествено изработен. Да не пестим за матрака, от който зависи дали ще се събудим пълни с енергия или смачкани или обувки, които носим цял ден.

Ако сте дизайнери, помислете как да си осигурите най- добрите програми и ако имате възможност не се замисляйте; ако сте програмисти- вземете си онази удобна мишка, за да не ви се схваща ръката; ако сте строители- не пестете за сметка на безопасността; и т.н. Понякога е заложено здравето ни, друг път може би животът. Лъскавата кола няма да ви спаси. И малките детайли имат значение.

Евтиното може да се окаже скъпо. Но това важи и за по- прозаичните артикули. Хубав чифт дънки, които са супер удобни и на практика вечни може да ви излязат в пъти по изгодни от чифт, който се скъсва на петия месец.

Да спестиш 50%

Друг начин да мислим за заплатата си, особено ако корпоративната среда не ни е съвсем по вкуса и искаме да имаме буфер ако нещо се случи или ако ще развиваме страничния си бизнес, включва спестяванията. Много фактори могат да направят спестяването трудно: ако се грижите за член на семейството, инвестирате в страничен бизнес или имате дългове, но да не харчим всичко веднага е задължително.

Замислете се, че ако спестявате 50% от полученото значи, че може да живеете със същия стандарт толкова колкото сте работили. Ако процентът е 25%, за всеки три месеца работа, по- нататък ще имате един месец, който ви е осигурен; а ако спестявате 33%- тогава половин месец.

Ако имаш две и едното се развали; ако имаш едно, но не ти служи безпроблемно...

Напоследък посланието, което получаваме е, че трябва да ценим повече преживяванията пред притежанията. И със сигурност не бих ви съветвала да препълвате дома си с ненужни вещи, но пространствата, през които се движим и предметите, които ни служат или липсата или нефункционалността им, определено могат да ни натоварват без да се усетим.

На това се дължи популярността на минимализма, който може обаче да стигне до някои крайности.

Но обстановката: острите ъгли; кутията, която трудно се отваря; инструмента, без който все гледаме да се разминем, ни влияят. Китайците, една от най- практичните и древни нации, са измислили системата фън шуй, която не отрича материалното, но ни дава средства да го управляваме.

Каква е връзката с парите?

Нещата, които си купуваме стават част от пейзажа, но нямат непременно положителен ефект върху комфорта ни.

Да кажем, че пътувате сравнително често. Тогава да имате предвидливо опаковани резервни зарядно или четка за зъби може да има голямо значение психологически. Дори и да може лесно да намерите магазин, където да си ги закупите, ако забравите тези дреболии, за които не се сещаме дори в ежедневието си, когато си в непозната обстановка всяко действие обикновено отнема повече енергия отколкото сме свикнали и всяко неудобство има поне троен ефект от обичайния. Така че в някои случаи да дадем малко повече, ни прави по- сигурни и спокойни.

Нарочете си спестявания и суми за конкретни неща

И като за финал, когато имаме някаква сума с неопределено предназначение, лесно е да си кажем, че ще изхарчим просто малко за това или онова. Затова умният ход е да прехвърляме част от внесеното автоматично към спестовна сметка например. Ако събираме за конкретен проект, покупка или събитие, също е добре да сложим парите си на отделно място- дори да е в надписан плик.

Ключът към практичното разпределяне на разходите е да не ни се налага да правим много сметки или транзакции, а всичко да става с възможно най- малка ваша намеса. Знайте кой пари за какво ще послужат предварително. Така изненадите ще се сведат до минимум.